Studijuoti ir kartu dirbti tapo vis patrauklesnė alernatyva daugeliui.  Lietuvos studentų sąjungos atliktos apklausos duomenimis, nustatyta, jog šiuo metu dirba arba šiais mokslo metais yra dirbę 40% bakalauro ir 70%  magistro pakopos studentų.
Suderinti darbą su mokslu – gana nelengvas darbas, nes mes neturime daug laiko visur suspėti. Tačiau tai nėra neįgyvendinamas dalykas, tam yra puikių alternatyvų.

Taigi kas geriau: dirbti ar mokytis?

2012 m. rugpjūčio mėnesį  StudentAdvisor.com apklausė daugiau nei 200 studentų iš visos Amerikos. Net  41% respondentų domina darbuotojo karjera, 34% vyksta tiesiai į aukštąsias mokyklas mokytis, 15% nori būti verslininkais, 8% - konsultantais ir tik kiek mažiau nei 2% nori likti priklausomi nuo savo tėvų neribotą laiką. Taigi  Amerikoje žmonės labiau renkasi galimybę dirbti, nei mokytis, o kokia situacija lietuvoje?

Daugiau negu 60% darbo paieškos portalo Cvbankas.lt respondentų mano, kad dirbti studijų metu naudinga, jei tai nekenkia mokslams, per 20% apklausos dalyvių įsitikinę, kad dirbti netgi svarbiau nei mokytis. Apie 13% teigia, jog studijuodami dirbti norėtų, tačiau sako, kad darbo ir studijų nepavyktų suderinti. Likę keli procentai mano, kad studijuojant reikėtų tik mokytis – jei studentas dirbtų, mokslai neišvengiamai nukentėtų.     

Dar vieno tyrimo, kurį atliko Masačuseso technologijų institutas, duomenimis, svarbiausiu savo karjeros tikslu respondentai laiko darbo turėjimą. Net 63% respondentų atsakė, jog nori turėti darbą/palaikyti gyvenimo pusiausvyrą, 58% nori būti saugūs turėdami stabilų darbą, 47% svarbu karjeros perspektyvos, 35% noras konkuruoti arba turėti mąstymo išbandymų, 25% nori būti lyderiu arba vadovauti  žmonėms, 23%  nori būti versliais arba kūrybiškais/novatoriškais, 16% nori dirbti tarptautinėse kompanijose, 11% siekia būti nepriklausomais ir 9 % nori būti pramonės specialistais.

Patarimas: kaip suspėti

Įvertinus įvairius tyrimus, kurie kalba apie studijų ir karjeros perspektyvas, matyti, kad studentai linkę pradėti savo karjerą dar studijų metu. Todėl labai svarbu gebėti suderinti mokslus ir darbą, kad nenukentėtų nei vienas iš jų.

Išeitis – efektyvus laiko valdymas. Šiuolaikinis žmogus be laiko valdymo nieko nebesuspėtų. Laiko valdymas - tai iš anksto numatytų veiklų planavimas, organizavimas , prioritetai (tai kas mums svarbu, skubu), strategavimas (kaip atlikti užduotis), susitelkimas į veiklą (užduočių sąrašas). Pats šį metodą pradėjau naudoti prieš 3 metus.  Mano nuomone, tai pati geriausia laiko valdymo sistema. Šiuo Eizenhauerio metodu patariu naudotis tiems, kuriems svarbus laikas ir kurie nori suspėti atlikti visas užduotis laiku. Plačiau apie šį metodą galima paskaityti ČIA

Vienas iš lengviausių būdų, kaip suderinti darbą ir mokslus - neakivaizdinės, nuotolinės studijos, kurios skirtos užimtiems žmonėms (pavyzdžiui , jeigu dirbate, turite didesnių galimybių suderinti darbo ir mokslų laiką). Bet tai dar nereiškia, jog visi turime pulti pildyti prašymus, jog pereitume iš nuolatinių studijų pakopos į ištęstines.  Yra ir kitų galimybių, tokių kaip: darbas nepilnu etatu ir suderintas su studijų grafiku, laiko planavimas, sezoninis darbas ir kt.
Apibendrindamas noriu pasakyti, jog viskas priklauso nuo jūsų pačių, kiek jūs įdėsite pastangų į užsibrėžtą  tikslą, kiek motyvacijos turėsite, ar sugebėsite valdyti laiką, ar tinkamai sudėliosite savo prioritetus.