Klausimai, užduodami darbo pokalbio metu, yra skirti išsiaiškinti, kaip žmogus yra linkęs elgtis įvairiose situacijose, kas jam patinka ir nepatinka, kas jam svarbu, ko tikisi ir siekia, sako Alma Reketienė, UAB „Blue Bridge Baltic“ personalo direktorė.

„Nėra gerų ar blogų atsakymų, svarbu, kad žmogus į klausimus atsakytų nuoširdžiai, tada mes galėtume jį geriau suprasti ir nuspręsti, ar yra tinkamas siūlomai pozicijai, ar tinka į komandą, ar vertybės dera prie organizacijos vertybių”, - sako p. Reketienė. Jos geriausias patarimas kandidatams – būti nuoširdžiais, atskleisti savo asmenines savybes ir vertybes, savo nuostatas, nes tada labai didelė tikimybė, kad susiras darbą, kuriame puikiai pritaps tiek profesine, tiek kultūrine prasme.

Valerija Buzėnienė, personalo atrankų įmonių „Simplika“ ir „CVO Recruitment“ direktorė pataria, kad svarbiausia, ne tai, ką pasakysite atsakydami į vieną ar kitą darbdavio klausimą, o kaip tai pateiksite, kaip savo atsakymą pagrįsite ir argumentuosite.  Geriausia kandidatams stengtis elgtis natūraliai ir neapsiriboti trumpais „taip“ arba „ne“, sako p. Buzėnienė.

Karjeros portalas CV.lt išskiria 20 darbdavių dažniausiai užduodamų klausimų kandidatams pokalbio dėl darbo metu. Kaip tinkamai į šiuos klausimus atsakyti pataria personalo paieškos ir atrankos agentūrų „Personalo valdymo inovacijos“ ir „Simplika“ vadovės. 

 

1. Kaip manote, kodėl esate tinkamas šiam darbui?

„Prieš pokalbį, pasiieškokite informacijos apie įmonę. Tikėtina, kad rasite ir darbo skelbimą ieškomai pozicijai. Pokalbio metu pasakykite, kad įmonei reikia žmogaus su atitinkamu išsilavinimu, patirtimi, kalbomis  - būtent toks aš esu (argumentuokite savo duomenimis)“, - pataria Lina Čirvinskaitė, UAB „Personalo valdymo inovacijos“ direktorė.

Atsakant svarbu išvardinti pagrindinius savo patirties, įgūdžių ir asmeninių savybių aspektus, kurie būtų naudingi siūlomoje pozicijoje, sako p. Buzėnienė.  „Labai svarbu pabrėžti ir savo motyvaciją siūlomam darbui, kadangi turintis stiprią motyvaciją kandidatas išmoks ko nemoka ir sužinos ko nežino“, - teigia UAB „Personalo valdymo inovacijos“ vadovė.

2. Ar jus turite reikiamą kvalifikaciją?

„Nemeluokite. Yla labai greitai išlįs iš maišo“, - pataria p. Čirvinskaitė, UAB „Simplika“ vadovė. 

Į šį klausimą sunkiausia atsakyti kandidatams, neturintiems reikiamos kvalifikacijos, tačiau tai dar nereiškia, kad darbdavys nepakvies dirbti, rašo portalas about.com.   Atsakant į šį klausimą rekomenduojama nuo būsimo darbdavio neslėpti savo svajonių ir aiškiai įvardyti, kodėl pretenduojama į kitokio pobūdžio darbą, nei turima patirtis.

Darbdaviui patiks, jeigu paminėsite, kad greitai mokotės, nuolat siekiate tobulėti, norite gilintis konkrečioje (siūlomoje) srityje, kad jūsų turima kvalifikacija irgi yra naudinga ir gali praversti būsimame darbe. Taip pat galima paminėti, kad nekeliate didelių reikalavimų darbo užmokesčiui ir laikotarpiu, kol įgysite daugiau žinių ir įgūdžių bei įrodysite darbdaviui galintis gerai atlikti siūlomą darbą, sutinkate dirbti ir už mažesnį atlygį. Jeigu savo ankstesniuose darbuose jums yra tekę susidurti su dabar jums siūlomas pareigas atliekančių žmonių darbu, galite paminėti, kokias klaidas matėte jų darbe ir kaip patys tose situacijose būtumėte pasielgęs. Svarbu parodyti darbdaviui, kad puikiai žinote, kokios darbo funkcijos jūsų laukia, bent šiek tiek išmanote jų specifiką ir esate pasiruošęs jų įsisavinimui skirti daug savo energijos.

3. Kuo galėtumėte būti naudingas mūsų bendrovei?

Personalo paieškos ir atrankos bendrovės „Personalo valdymo inovacijos“ direktorė p. Čirvinskaitė, atsakant į šį klausima, pataria įvertinti savo patirtį ir kompetencijas, palyginti jas su reikalavimais pareigybei, į kurią kandidatuojate. „Pamatysite, kad kai kurios Jūsų kompetencijos pranoks reikalavimus. Būtent tas sritis ir apibūdinkite papasakodamas, kaip Jūs, naudodami savo geriausiai išugdytas kompetencijas, pasieksite geresnį i rezultatą nei kiti šias pareigas vykdantys darbuotojai“, - pataria ji.

4. Apibūdinkite save.

Šio klausimo tikslas yra įvertinti, kaip kandidatas save mato ir vertina kaip asmenybę, kas jam/jai svarbu, kuo jis/ji domisi, kas jį/ją galėtų motyvuoti, sako bendrovės „Simplika“ vadovė p. Buzėnienė.  „Ši informacija padeda susidaryti papildomą vaizdą, ar kandidatas tiks prie jau suformuotos komandos, kaip jis elgsis darbe, koks bus jo darbo stilius. Atsakant į šį klausimą, siūlyčiau trumpai apibūdinti save kaip asmenybę (koks jūs esate), papasakoti apie tai kokie yra jūsų pomėgiai“, - sako p. Buzėnienė.

Personalo specialistės pataria – neišsiplėskite. „Šis klausimas dažniausiai naudojamas kaip „atidarytuvas“, leidžiantis žmogui pradėti pokalbį“, - sako p. Čirvinskaitė.

5. Ką asmuo, kuris Jūsų nemėgsta, pasakytų apie Jus?

„Atsakydami iškelkite tam tikras asmenines savybes, ir paverskite tai privalumu“, - sako p. Čirvinskaitė.  Pvz., manęs galima nemėgti dėl reiklumo ir punktualumo. Niekada nepalieku nebaigtų darbų ar netvarkos, ir to paties reikalauju iš aplinkinių. Nemėgstu vėluojančių.

6. Kodėl norite pakeisti darbą?

Net jeigu dabartinėje darbovietėje ne viskas klostosi gerai, pasistenkite atsakyti teigiamai. „Ieškau naujų iššūkių, galimybių realizuoti save konkrečioje srityje“, - kaip vieną geriausių atsakymų į šį klausima pateikia p. Čirvinskaitė. Ji sako, kad  atlyginimas neturėtų būti pagrindinė priežastis, nes darbdavys suabejos, ar Jūs neišeisite pas konkurentus, jei jie pasiūlys daugiau.

7. Ką veikėte, kai neturėjote darbo?

„Nevardinkite nebūtų darbų ar įsivaizduojamų veiklų, nes tai lengva patikrinti“, - pataria p. Čirvinskaitė. Atsakykite priklausomai nuo to, kiek laiko nedirbate. Jei tai kelios savaitės – atostogavote ir leidote laiką su šeima. Jeigu tai ilgesnis laikotarpis –  galbūt aktyviai dalyvavote kokioje nors veikloje, ėmėtės savarankiškos veiklos?

8. Kodėl jūs buvote atleistas/išėjote iš darbo?

„Sakykite teisybę. Darbdavys gali paskambinti į buvusią darbovietę. Turbūt numanote, kas įvyktų, jei Jūsų ir buvusio darbdavio atsakymai skirtųsi“, - galimus darbdavio veiksmus atskleidžia p. Čirvinskaitė.

Ponia Buzėnienė į šį klausimą pataria atsakyti glaustai ir nepateikti neigiamos informacijos apie buvusį darbdavį.  „Verta prie išėjimo priežasčių glaustai paminėti, ko išmokote ir ko pasisėmėte iš įgytos patirties“, - sako ji.

9. Kas jums patiko ir nepatiko ankstesniame darbe?

„Stenkitės, kad minimų teigiamų dalykų būtų daugiau nei neigiamų“, - pataria p. BUzėnienė.
Ponia Čirvinskaitė sako, kad šiuo klausimu darbdavys greičiausiai bando patikrinti, kaip Jūs pritapsite prie įmonės ir kolektyvo.  „Todėl išvardinkite 2 – 3 dalykus kas Jums buvo geriausia (draugiška atmosfera, ugdantys vadovai, kūrybingas, į rezultatus orientuotas darbas ir pan.)“, - sako ji.

10. Apibūdinkite savo darbo stilių.

Vadovai dažniausiai laukia atsakymo, kad Jūs mėgstate susiplanuoti darbus, bet dirbate lanksčiai, kūrybingai, kartas nuo karto analizuodami situaciją ir koreguodami savo planus priklausomai nuo to, kokį tarpinį rezultatą pasiekėte, sako p. Čirvinskaitė. „ Paminėkite, kad darbe bendraujate palaikydami draugiškus darbo santykius. Jei kandidatuojate į vadovo pareigas galite paminėti, kad Jūsų darbo stilius – liberalus vadovas, būtent šį darbo stilių moderniu ir pažangiu vadina ir darbuotojai, ir vadovai“, - sako personalo atrankos ekspertė.

11. Apibūdinkite Jums sunkiausias situacijas darbe ir kaip Jūs jas sprendžiate?

Portalas about.com atsakant į šį klausima pataria prisiminti realias situacijas ankstesniame darbe. Pradžioje būsimam darbdaviui reikia pristatyti situaciją ir paminėti savo indėlį ją sprendžiant. Jeigu dirbote su komanda – paminėkite savo vaidmenį joje, jeigu problemą sprendėte vienas – kaip tai darėte ir kokio rezultato pasiekėte. Atminkite, šiuo klausimu darbdavys siekia išsiaiškinti, kokiais problemų sprendimo metodais naudojatės.

„Paaiškinkite, kodėl ši situacija Jums atrodo sudėtingiausia, taip pat pagrįskite, kodėl elgėtės būtent taip. Pabaigoje paminėkite, kokias išvadas padarėte ir kaip elgtumėtės jei tokia situacija susiklostytų dabar“, - pataria p.Čirvinskaitė.

12. Koks jūsų ankstesnis vadovas buvo pats blogiausias ir pats geriausias?

Tai matyt yra bene vienintelis klausimas, į kurį atsakant nereiktų būti itin nuoširdžiam. „Teisingiausia būtų atsakyti, kad visi vadovai buvo geri. Galima įvardinti vadovų labiausiai patikusią ir mažiausiai jums patikusią savybę, bet bendra Jūsų nuomonė turi būti teigiama. Savo asmeninę nuomonę pasilikite sau“, - atsakymo jautrumo neslepia p. Čirvinskaitė.

Portalas about.com rašo, kad labai svarbu nepaminėti buvusių vadovų pavardžių ir nesukonkretinti, kuris iš jų „gerietis“, o kuris „blogietis“. Šiuo klausimu darbdavys bando išsiaiškinti, ar jūs sugebate atskirti vadovavimo stilius ir kas jums pačiam labiau priimtina.

13. Ar jūs kada nors nesutarėte su vadovu ir dėl to buvo sunku dirbti?

Jeigu nesutarimų ir buvo, neatsiliepkite apie buvusį darbdavį blogai. Galite pasakyti, kad nesutapo požiūris į tam tikrus dalykus, darbo specifiką, pataria p. Čirvinskaitė.

14. Ko jūs išmokote iš savo klaidų?

Būtų puiku, jeigu šiame klausime pateiktumėte pavyzdžių iš savo praktikos.  „Išmokau išklausyti ir priimti kitų nuomonę“ arba „supratau, kad rezultato gali pasiekti tik atkakliai dirbamas (pvz., skambindamas klientui)“, - galimus atsakymų variantus pateikia p. Čirvinskaitė.

15. Ar jums labiau patinka dirbti vienam, ar komandoje?

Priklausomai nuo darbo pobūdžio ir pozicijos – projektų vadovas turi gebėti ir norėti dirbti komandoje, tačiau programuotojas ar apskaitininkė geriau dirbs savarankiškai, sako p. Čirvinskaitė.

16. Ar esate linkęs parsinešti darbo į namus?

„Jeigu to reikia, kad būtų įvykdytas užduotis – projektas, taip“, - toks galėtų būti pats geriausias atsakymas, sako p. Čirvinskaitė. „Darbdaviai dažniausiai toleruoja, jeigu jūs kelias minutes per dieną skiriate savo asmeniniams reikalams. Tad kodėl negalite skubių darbo užduočių atlikti namie? Tačiau nemeluokite, jeigu neketinate to daryti“, - pataria ji.

17. Ar būnate piktas darbe? Kokiais atvejais?

„Pyktis yra suvaldoma emocija, tad darbe sugebu kontroliuoti save ir to neparodyti  aplinkiniams“, - sakoma, kad taip būtų galima atsakyti į šį klausimą.

18. Kokie jūsų karjeros tikslai?

Darbdavys šiuo klausimu nori sužinoti Jūsų siekius ir ambicijas. „Nereikėtų teigti, kad save po metų įsivaizduojate vadovaujančioje pozicijoje . Pasakykite, kad su šia įmone norite augti, tobulėti, semtis patirties, ir pats dėsite pastangas ir investuosite į save, kad įmonė gautų naudą, o jūs – galimybę kilti karjeros laipteliais“, - pataria p. Čirvinskaitė.

19. Kaip ilgai ketinate dirbti mūsų bendrovėje?

„Atsakymas turi būti tiesus ir atviras. Pvz.: aš esu orientuotas į ilgalaikius darbo santykius“, - sako ekspertė. Patariama  pasakyti, kad Jus ši įmonė traukia galimybe tobulėti  ir karjeros perspektyvomis, ir kad ketinate siekti maksimalaus darbo rezultato ir aukščiausios darbo pozicijos šioje įmonėje.

20. Kokie Jūsų atlyginimo lūkesčiai?

„Pagrindinis patarimas – turėkite paruoštą atsakymą į šį klausimą, būtinai apgalvokite tai, prieš ateidamas į pokalbį. Jūsų cituojama suma nebūtinai turi būti tiksli ar galutinė, tačiau darbdaviui labai svarbu gauti orientacinę sumą“, - sako p. Buzėnienė. Personalo atrankos ekspertė pataria būti pasiruošus  savo atsakymą pagrįsti.  „Jums gali būti pateiktas papildomas klausimas – kodėl būtent tokia suma, kodėl nedidesnė ar nemažesnė, kaip suma pasidalins į fiksuotą dalį ir priedus ir pan. Dažniausiai pasitaikantis ir logiškiausias pagrindimas – palyginimas su dabartiniu/paskutiniu atlygiu arba asmeninis biudžetas“, - sako p. Buzėnienė.

Ponia Čirvinskaitė atkreipia dėmesį, kad per mažas pageidaujamas atlyginimas dažnai sukelia abejonių dėl kandidato kompetencijų. „Pasilikite rezervą deryboms, jei Jūsų patirtis bus tinkama, o  atlyginimo lūkesčiai kiek didesni, nei įmonės numatytos “lubos” – greičiausiai surasite abipusiai tinkamą kompromisą“, - sako p. Čirvinskaitė.

Dauguma įmonių nustato vienokį (mažesnį) atlyginimą bandomojo laikotarpio metu, ir didesnį – po bandomojo laikotarpio, todėl nepamirškite susitarti ir dėl Jūsų atlyginimo praėjus bandomąjį laikotarpį.

Pasidomėkite vidutiniais atlyginimai rinkoje karjeros portalo CV.lt rubrikoje „Pageidaujami atlyginimai“.

Komentaras

Indrė Bartulytė-Užupė, SEB Personalo departamento direktorė

Didžioji dalis paminėtų klausimų naudojama ir mūsų atrankose, tačiau darbo pokalbiuose nesilaikome griežto sąrašo, ką būtinai turime paklausti. Taip pat niekuomet nesitikime tam tikrų konkrečių arba vadinamųjų „teisingų“ atsakymų. Net ir kandidatams dažnai pabrėžiame, kad mūsų pokalbiuose nėra teisingų ar neteisingų atsakymų.

Galime užduoti daug įvairių klausimų, tačiau iš esmės juos galime suskirstyti į tris pagrindines grupes: apie motyvaciją, apie kompetenciją ir žinias, apie siekius. Domėdamiesi motyvacija, klausiame apie asmens motyvaciją dalyvauti atrankoje. Norėdami sužinoti asmens kompetenciją ir žinias, gilinamės į jo atitikimą keliamiems mūsų kompetencijos reikalavimams, domimės jo ankstesne darbo patirtimi. Norėdami suprasti asmens siekius, domimės jo asmenybe ir apskritai bendrąja motyvacija gyvenime bei jo karjeros vizija.

Kur kas geriau kandidato požiūrį ar mąstymą atskleidžia ne jo pareiškimai, pasisakymai tam tikra tema ar tam tikrų tiesų konstatavimas, o elgesio ir situacijų pavyzdžiai, todėl dažnai klausimus pradedame žodžiais „kodėl?“ arba „Prisimink situaciją, kai...“.

Dažnai kandidatams sunkiau atsakyti į klausimus, susijusius su bendrąja motyvacija ("Įsivaizduok, kad tavo  gerbūvis garantuotas, pinigų turi tiek, kiek reikia - ką tuomet veiktum?"), taip pat sunkiau į save patį pažvelgti kitų akimis ("o ką apie tave papasakotų tėvai? o ką – draugai? o jei tavo kolegų paprašyčiau tave apibūdinti, ką jie akcentuotų? ir pan.).