Galime pasidžiaugti tuo, kad lietuvaičiai iki raudonio meluoti nedrįsta. Marijona Semionovienė, UAB „Labor Solus“ vadovė, sako, kad melagingų faktų beveik nepasitaiko. Tačiau padailinti duomenis mėgsta dažnas. „Tai būdinga aukštesnio lygio specialistams. Kodėl? Paprasta – elektrikas arba pardavėja vargu, ar turės ką pagražinti“, – mini ekspertė.

Įmantrybės kelia įtarimą
Anot jos, dalis kandidatų kone ditirambais nusako savo buvusias pareigas, atsakomybes ar funkcijas. Tai irgi kelia įtarimą.
„Pavyzdžiui, kandidatas tvirtino, kad kūrė įmonės strategiją. Vėliau paaiškėjo, kad toji „strategija“ buvo tik pasiūlymas per susirinkimą. Pasitaiko, kad darbuotojai prirašo visą puslapį apie seminaro, kuriame dalyvavo, naudą. O išsiaiškiname, kad minėtas seminaras tetruko dvi valandas“, – prisimena p. Semionovienė.
Ji pabrėžia, kad CV turi būti tikslus ir aiškus. Todėl labai persistengti neverta. Jeigu kandidatas per daug dėmesio skiria savo gyvenimo aprašymui, tikėtina, kad išties jis neturi kuo pasigirti.

Personalo atrankų specialistai sutaria, kad spręsti apie kandidatą vien iš CV – sudėtinga. Kur kas daugiau informacijos atskleidžia pokalbis. Tuomet ir paaiškėja, ar darbo ieškantis žmogus „nepribūrė“ savo pasiekimų.

Vis dėlto, Miglė Grincevičiūtė, UAB „Ambicio“ personalo konsultantė, pabrėžia, kad nesutapimai gyvenimo aprašymuose rėžia akį.
„Pasitaiko, kad kandidatas pretenduoja į gerų bendravimo įgūdžių reikalaujančią poziciją, o prie asmeninių savybių mini, kad yra uždaras ir mėgsta darbuotis individualiai“, – pateikia pavyzdį ji.

Dėmesys rekomendacijoms
Pašnekovai teigia, kad dažniausiai jie tikrina kandidatų pareigas ir domisi rekomendacijomis. Čia be kuriozų taip pat neapsieinama.
„Kartą paskambinome kandidato vadovui, o šis mūsų skambučiu liko nustebintas. Pasirodo, toks žmogus jo įmonėje net nedirbo. Nutiko ir taip, kad pasiteiravus apie darbuotoją, vadovas pradėjo juoktis ir retoriškai paklausė, „ir jis tikisi, kad suteiksiu gerą rekomendaciją?“, – pasakoja p. Grincevičiūtė.

Arūnas Mieželis, personalo sprendimų bendrovės „Advantus“ direktorius, pabrėžia, kad buvusių darbdavių rekomendacijos yra svarbios ir, tinkamai surinktos, būna labai informatyvios, nes buvęs vadovas žino, kas darbuotojui tuo metu puikiai sekėsi ir kur jam reikėjo tobulintis. Beje, atrankų specialistas, rinkdamas rekomendacijas turi nepamiršti, kad jei tarp darbuotojo ir vadovo buvo kilęs asmeninis konfliktas, tai atsispindės ir atsiliepime.

Tad kaip parengti CV, kad jis kristų specialistams į akis, tačiau gerąją prasme? Štai ką pataria žinovai:

* Venkite įmantrybių – savo buvusias pareigas nusakykite trumpai, aiškiai ir tiksliai;

* Tačiau neapsiribokite vien pareigų pavadinimu. Paminėkite konkrečias funkcijas, užduotis ir atsakomybes;

* Nuotrauka padeda geriau įsiminti jūsų CV. Tačiau užfiksuotomis atostogų akimirkomis su specialistai nesidalinkite. Jų teigimu, tokių nuotraukų pasitaiko daugiau nei skirtų dokumentams. Tad išlikite santūrūs;

* Kartais kandidatai siunčia bylas pavadinimu „Mano CV“. Nepasivarginkite bylos pavadinime nurodyti savo vardo ir pavardės;

* Personalo atrankos įmonė per dieną gali sulaukti ir 100 CV į skirtingus tuo metu vykdomus konkursus. Todėl elektroniniame laiške tiksliai nurodykite, kokiame konkurse dalyvaujate;

* Jeigu kartu su CV siunčiate ir motyvacinį laišką, jis turi būti argumentuotas ir konkretus. Neapsiribokite abstrakčiomis frazėmis. Jeigu laiške atsispindės, kad siūlomomis pareigomis ir įmone pasidomėjote plačiau, tik išlošite.