Kai pranešėjo kalbos efektyvumas padidinamas kitomis sudominimo priemonėmis (vaizdai, garsai, net ir skoniai arba kvapai) – informacija įsimenama 2–3 kartus efektyviau. Taigi, papildomos priemonės prezentacijos metu – reikalingos. Tačiau skubant dažniausiai nekyla mintis, kad galima išnaudoti ne tik projektorių ir ekraną.

Štai 10 pačių paprasčiausių alternatyvių idėjų:

· Publikos dalyvavimo efektas: kad auditorija ką nors pajustų ar išbandytų. Vienoje aštrioje prezentacijoje žmonėms iš publikos buvo pasiūlyta kairę ranką neatitraukiant laikyti už galvos, o tada vien tik dešine ranka atsirišti batą ir vėl užsirišti. Po to buvo pasakyta, kad šitaip kiekvieną dieną gyvena žmonės, kurie dėl darbo saugos nesilaikymo neteko vienos rankos. „PowerPointo“ skaidrėmis nepasiektume ir trečdalio efekto...

· Pagalbininkas iš publikos – pakviečiant minutėlei, kad ką nors nesudėtingo atliktų. Pvz., chronometru užfiksuotų, per kiek sekundžių atliksim užduotį. Arba išrinktų geriausiai atrodantį iš demonstruojamų daiktų ir pan.

· Proga publikai pajudėti. Pats paprasčiausias pavyzdys: paprašome, kad pakeltų rankas tie, kas šiandien skaitė „Verslo žinias“. Kita galimybė: kai prezentacijos patalpos antrame plane iš anksto paruošiamas stalas su demonstraciniais daiktais (pvz., marškinėliai). Reikiamu momentu publika pakviečiama atsistoti ir pereiti prie to stalo, kur, tarkim, pademonstruojama, kaip per 4 sek. sulankstomi marškinėliai. Po to visi grįžta į savo vietas.

· Klausimas su trim atsakymo variantais (vienas iš jų gali būti humoristinis). Pvz., „Ką darysite, jei bijote rytoj duoti interviu: a) konsultuositės su žmogumi, išmanančiu viešuosius ryšius; b) pagalvosite apie galimus sunkiausius klausimus; c) įsipilsite brendžio. 

· Gaminio pavyzdys „gyvai“ (jis gali būti rodomas arba paleidžiamas per rankas – išnaudotųme ir lietimo pojūtį).

· Demonstracinis daiktas arba modelis idėjai paaiškinti. Vienoje lietuviškoje vairavimo akademijoje vaizdžiai demonstruojamas fizikos reiškinys – kaip inercija veikia automobilio svorio centrą. Vairavimo instruktorius pakelia gulsčią knygą – tai automobilio atitikmuo. Ant jos centro uždeda teniso kamuoliuką – tai automobilio „svorio centras“. Net nedaug pakreipus (pvz., stabdant automobilį, kai priekis prisispaudžia prie kelio dangos), kamuoliukas „pabėga“ nuo knygos centro.

· Pranešėjo kūnas: atliekant kokį nors judesį, demonstruojant triuką ar kt. Vienas kūrybiškumo guru iš Kanados per prezentaciją Vilniuje užsilipo ant kėdės priešais kostiumuotą akademinę publiką, sakydamas: „Sveriu daugiau negu 100 kg, bet rizikuoju ne tik sulaužęs kėdę nuvirsti, bet ir kad jūs mane pasmerksite dėl nederamo elgesio. Ir visgi aš išdrįsau užlipti ant kėdės – kad padrąsinčiau jus imtis netradicinių idėjų“.

· Prizai laimėtojams, sėkmingiausiai atlikusiems užduotį ar pan. (šokoladas, kvietimas į renginį, savo produkcijos pavyzdys ar pan.). Pvz., „Dėkoju, kad mano prezentacijoje aptikote klaidą. Aš specialiai ją padariau, kad padidinčiau jūsų aktyvumą. Įteiksiu štai šį prizą tam, kas iki prezentacijos pabaigos užfiksuos daugiausiai mano klaidų“.

· „Paveikslai“ klausytojų galvose (vaizdingi palyginimai, metaforos ir kt.). Pvz., „Prašom pakelti rankas – kas mėgstate švęsti savo gimtadienius? Prisipažinsiu, aš pati nelabai mėgstu. Bet vienas dalykas man patinka: kad darydama paslaugą kitiems, tuo pačiu padarau paslaugą ir sau. Turiu omeny, kad mano vaišės – tai mano paslauga svečiams. Bet svečiai atneša dovanų – tai jau paslauga man. Lygiai taip pat yra su vienu nauju mūsų pasiūlymu klientams, kurį netrukus pristatysiu. Jis geras tuo, kad darydami paslaugą savo klientams, mes tuo pačiu padarome ir paslaugą sau...“

· Spontaniški piešiniai ir užrašai demonstracinėje lentoje arba „konferenciniame bloknote“ (flipchart). Beje, kai piešiama gerai pasirengus ir žinant sudominimo principus, ši priemonė gali būti 10 kartų geriau įsimenama negu skaidrės ekrane.

Daugiau apie tai, kaip sėkmingai pasirengti prezentacijai, skaitykite  sausio 14 d. "Verslo žinių" rubrikoje "Vadyba" ir autoriaus tinklaraštyje http://prezentavimas.blogas.lt/