Mažinti sąnaudas, pertvarkant technologinius procesus gamybos bendrovėms padedančios UAB „Pramoniniai automatikos komponentai“ (PAK) vadovas Mindaugas Ažusienis pasakoja sunkmečiu sulaukiantis nemenko susidomėjimo iš klientų. Tam, kad susidorotų su gausėjančiais darbais, įmonė dairosi 4 darbuotojų.

„Gavome nemažai gyvenimo aprašymų. Deja, nemenkos jų dalies net neperskaičiau. Kodėl? Priežastis paprasta: laiko stinga, tad skaičiau tuos dokumentus, kurie atitiko skelbime nurodytus reikalavimus“, – kalba vadovas.

Keturių darbuotojų tuo pat metu ieškančios įmonės skelbimuose buvo nurodytas prašymas kandidatams siunčiant gyvenimo aprašymus laiško temoje įrašyti, į kokias pareigas jie pretenduoja. Deja, pasak vadovo, atkeliavo nemažai laišku, kurių siuntėjai į šį bendrovės prašymą neatsižvelgė.

„Kiekvienas kandidatas juk nuo pirmo laiško ima kurti įvaizdį. Ir jei matau, kad žmogus neatsižvelgia į skelbime nurodytą prašymą, tokio gyvenimo aprašymo net neskaitau. Nes man iš karto kyla klausimas, kaip jis bendraus su klientais ar kolegomis“, – nuomone dalijasi p. Ažusienis.

Apibendrinęs gautus CV, įmonės vadovas daro išvadą, kad kandidatų klaidas galima suskirstyti į dvi dideles dalis.

Pirmiausia, jie nesilaiko dalykiniam laiškui keliamų reikalavimų, t. y. neatkreipia dėmesio į datą, kreipimosi ir atsisveikinimo formuluotes.
„Mano nuomone, kandidatams labai svarbu laikytis dalykinio stiliaus, nes tai signalizuoja darbdaviui apie tai, kaip žmogus elgsis kasdien. Tad kalbėsimės tik su tais, kurie laikosi tikslumo“, – pataria p. Ažusienis ir priduria, kad, pavyzdžiui, iš 38 pretendentų į biuro administratoriaus poziciją, tik 4 gyvenimo aprašymai atitiko skelbime nurodytus reikalavimus dėl kreipimosi.
Anot jo, labai svarbu atkreipti dėmesį ir į tokias smulkmenas, kaip e. pašto, iš kurio siunčiamas CV, adresas.

Antra didžioji kandidatų klaida – konkrečiai pozicijai nepritaikytas ar nereikalingais duomenimis perkrautas gyvenimo aprašymas.
„Susidaro toks įspūdis, kad nemenka dalis kandidatų nesuka galvos dėl to, kokius reikalavimus būsimam darbuotojui kelia įmonė, o tiesiog siunčia šablonišką CV. Tai nėra gera taktika. Pačiam teko ieškotis darbo ir puikiai žinau, kaip svarbu pretenduojant į tam tikrą poziciją pakoreguoti gyvenimo aprašymą“, – kandidatams pataria p. Ažusienis.

Vadovas taip pat siūlo neperkrauti gyvenimo aprašymo nereikalingais duomenimis. Mat pasitaiko, kad žmogus surašo savo pasiekimus iš ankstesnių darbų, tačiau nepagalvoja, jog galimam darbdaviui jie nebus itin reikšmingi. Tad svarbiau suminėti tik tuos nuopelnus, kurie signalizuotų apie tai, kaip žmogus patirtį ir žinias pritaikys naujame darbe.

„Buvo ir tokių kandidatų, kurie gyvenimo aprašymą „papuošė“ nuotrauka iš vakarėlio, atsiuntė tekstą su klaidomis. Tai nedovanotina. Gal tas žmogus ir nuostabiai išmano, tarkime, technologijas, bet juk jam reikės bendrauti su klientais, kolegomis, tad lietuvių kalbą jis turėtų mokėti sklandžiai“, – pastebėjimais dalijasi p. Ažusienis.

Vadovo nuomone, net ir sunkmečiu, kai nedarbas kyla kaip ant mielių, rasti darbą tikrai įmanoma. Lengviau tai padaryti bus tiems, kurie įsigilins į skelbime nurodytus reikalavimus, laikysis jų ir nuolat turės galvoje, jog savo įvaizdį kuriame nuo pirmo galimam darbdaviui parašyto sakinio.