Šiuo metu „cv.lt“ duomenų bazėje IT specialistams yra per 130 darbo pasiūlymų. Ieškančiųjų darbo – dešimtimis kartų daugiau: vien programuotojų yra užsiregistravusių per 2.000, IT sistemų administratorių – apie 850. Vis dėlto įmonių atstovai teigia, jog rasti gerą specialistą – nėra lengva užduotis.

„Šiuo metu Lietuvoje yra nemažai įmonių, ieškančių programuotojų, ir yra daug programuotojų, nerandančių darbo. Nes dažniausiai ieškoma profesionalų, o jų sunku rasti: arba jie jau turi gerą darbą, už kurį gerai mokama, arba dirba užsienyje. Kai kurie ieškantieji darbo save tik vadina programuotojais, bet nesusitvarko su paprastomis užduotimis“, – šiandieninę padėtį apibendrina Tautvydas Dagys, UAB „Microsoft Lietuva“ programavimo technologijų specialistas.
Dabar, kai į Lietuvą atėjo keli stambūs investuotojai, IT specialistams atsirado kur kas daugiau galimybių.
„Vis dėlto žmonės renkasi: ar būti mažu sraigteliu didelėje kompanijoje ir valdyti siaurą sritį, ar turėti visišką laisvę ir būti atsakingam už visą įmonės sistemą. Yra tokių, kuriems netinka tam tikra ideologija, pavyzdžiui, į darbą eiti kostiumuotam. Nesvarbu, kad kai kur galbūt siūlomas didesnis atlyginimas, jiems kur kas didesnė motyvacija jau minėta laisvė ir lankstus darbo grafikas“, – aiškina Ieva Kriaučiūnienė, UAB „Baltnetos komunikacijos“ personalo vadovė.

Gyvenimo būdas
IT specialistams reikalingi gebėjimai ir kvalifikacija priklauso nuo to, į kokias pozicijas įmonės žmogaus ieško.

„Jei dairomės asistento, tai  tinka ir absolventas. Pavyzdžiui, Kauno technologijos universitete yra geriausių studentų duomenų bazė, tad jei studentas yra į ją įtrauktas, tokį jau galima sodinti šalia profesionalo ir pradėti mokyti. Studentai universitetuose paprastai gauna tik teorinę bazę. IT labai sparčiai juda į priekį, o įmonės dirba skirtingų technologijų pagrindais, tad absolventai dažnai būna nečiupinėję tų dalykų realiame gyvenime. Nori nenori, reikia mokyti. Jei ieškome kvalifikuoto specialisto, tuomet pagrindinis reikalavimas yra patirtis“, – pasakoja p. Kriaučiūnienė.

Ponas Dagys nurodo, kad pirmiausia programuotojui reikia analitinio mąstymo.
„Aišku, jis turi norėti gilintis į technologijas, sugebėti žvelgti šiek tiek plačiau, galvoti ne apie tam tikrą problemą, o visumą, suvokti vartotojų poreikius. Dar reikia kantrybės, nes programuotojams kartais jos pritrūksta“, – vardija „Microsoft Lietuva“ atstovas.

Esminis dalykas, gerą IT specialistą skiriantis nuo save taip vadinančiojo – pirmasis gyvena technologijomis, kurios yra tapusios jo gyvenimo būdu.
„Prastas specialistas yra užsidaręs savo rėmuose, nesistengia tobulėti. Geras – imlus naujovėms, bet tuo pačiu ir kritiškas. Nebūtina sekti visų naujausių madų: jos kartais ir nepasiteisina. Taigi šios specialybės žmonės turi būti įžvalgūs ir mokėti atsirinkti“, – sako Laimonas Butkus, kompiuterinių tinklų bendrovės „D-Link“ atstovybės vadovas Baltijos šalims. Ir priduria, jog prastas IT specialistas yra tik amatininkas, o geras – kūrėjas.

Kalbinti įmonių atstovai sutaria, jog programuotojų poreikis tik stiprės, nes atėjo ir, ko gero, dar ateis dideli investuotojai.

Ir latviai vargsta
Nepaisant to, jog registruotas nedarbo lygis Latvijoje yra 14,3%, daugelis kaimyninės šalies darbdavių skundžiasi specialistų stygiumi: darbuotojų dairomasi tarp studentų arba jie viliojami iš užsienio. Praėjusį mėnesį Latvijos darbo biržoje buvo užsiregistravę 161.700 darbuotojų. Tačiau darbdaviai ne visada randa reikalingų specialistų. Ypač trūksta programuotojų, praneša „Dienas bizness“.

Dėl sudėtingos ekonominės padėties daug gerų IT specialistų išvyko į užsienį.
„Ir tie žmonės užsienyje dirba pagal specialybę“, – atkreipia dėmesį Signe Baline, Latvijos informacinių ir komunikacinių technologijų asociacijos prezidentė.

Todėl Latvijos IT įmonių vadovai darbuotojų aktyviai ėmė dairytis tarp studentų. Pavyzdžiui, tarptautinės bendrovės „Accenture“ atstovybė Latvijoje, kurioje šiuo metu dirba 383 darbuotojai, rudenį priėmė apie 60 studentų programuotojų.

Be to, Latvijos darbdaviai aktyviai ieško programuotojų ir Ukrainoje.
„Latvijoje dar labiau striuka su IT specialistais nei pas mus. Kiek žinau, kai kurios kaimyninės šalies įmonės netgi planuoja eiti į Lietuvą ir čia atidaryti savo atstovybes vien todėl, jog tikisi paprasčiau rasti savo darbą išmanančių darbuotojų“, – nurodo Andrius Francas, tarptautinėms kompanijoms personalo paieškos paslaugas teikiančios bendrovės „Strategic Staffing Solutions“ direktorius.

Prognozuojama, jog artimiausiu metu Latvijoje, kaip ir Lietuvoje, IT specialistų poreikis bus kur kas didesnis nei pasiūla darbo rinkoje.

Straipsnis publikuotas "Verslo žinių" rubrikoje "Vadyba" 2010 12 016