Ir spaudoje, ir internete daugėja darbo pasiūlymų.
"Tačiau dar negalima pasakyti, kad darbo rinka iš tiesų atsigavo. Taip, ji stabilizavosi. Tačiau apie 70% skelbimuose siūlomų darbo vietų yra daugiau perspektyvai, nes darbdaviai bando "pačiupinėti" darbo rinką ir išsiaiškinti, ar yra tinkamų specialistų, jei įmonė ims plėstis", – aiškina Jonas Marcinkus, Kauno UAB "Personalo valdymo inovacijos" direktorius.

Anot jo, dauguma darbdavių naujų žmonių ketina priimti po kelių mėnesių ar net pusmečio.
O štai Inga Siminonienė, Klaipėdos UAB "Alpha Consultants" direktorė, nurodo priešingą tendenciją.
"Bent Vakarų regione įmonės jau kuria naujas darbo vietas. Tai reiškia, kad jie ne keičia prastesnius darbuotojus geresniais, bet ieško naujų žmonių. Ir sąlygas siūlo tikrai ne pačias prasčiausias. Pavyzdžiui, kvalifikuotam darbuotojui gamybos įmonėje startinis atlyginimas vidutiniškai siekia 2.500 Lt į rankas", – teigia specialistė.

Vis dėlto praktika rodo, kad darbdaviams ne taip lengva susirasti darbuotoją, net jei siūlomos sąlygos yra pakankamai geros. Priežastis – aukštai iškelta reikalavimų kartelė.

"Jei anksčiau darbdaviai nurodydavo esminius reikalavimus, o visa kita būdavo pasiryžę darbuotoją išmokyti patys, dabar norima, kad ateitų tik toks žmogus, kuris pilnai atitinką reikalaujamą kvalifikaciją. Ir nors bedarbių tūkstančiai, tinkamą darbuotoją ne visuomet pavyksta rasti", – sako klaipėdiškė.

Pono Marcinkaus teigimu, palyginti su tuo kas buvo prieš keletą metų, reikalavimų kartelė gerokai pakilo, tačiau jau koks pusmetis, kaip ji nesikeičia.
"Aukščiau kelti jau nebėra kur. Kartais mes darbdaviams patariame, kad jie netgi atsisakytų kai kurių reikalavimų, nes antraip niekad nesusiras norimo darbuotojo", – pasakoja p. Marcinkus.

Nors reikalavimai dideli, tačiau ieškantieji darbo teigia, kad siūlomi atlyginimai yra gana kuklūs, nė iš tolo nesivejantys to, ko būsimasis darbdavys iš jų pageidauja.

Ponas Marcinkus nepaneigia, kad kai kuriose įmonėse laikomasi politikos mokėti kiek galima mažiau. Net jei bedrovės finansinė padėtis nebloga, darbdaviai sumažino atlyginimus vien dėlto, kad aplinkui visi mažino, ir stengiasi pasigerinti įmonės finansinę padėtį darbuotojų sąskaita.

"Bet tai yra tik kai kuriose įmonėse. Daugumoje veikia atlygio mokėjimo sistema. Tiesa, dideliais atlyginimais dabar niekas nesišvaisto, tačiau kvalifikuotam darbuotojui minimumo irgi nedrįsta siūlyti", – teigia specialistas.

Jis pataria šiuo metu neatmesti darbo pasiūlymo tegul ir su ne ypač gundomu atlyginimu, nes netrukus ekonomika ims vis stipriau atsigauti, tad ir atlyginimai kils.

"O tie, kas yra labai išrankūs, gali likti nieko nepešę. Nes kuo ilgiau žmogus nedirba, tuo labiau praranda kvalifikaciją. Taigi, net kai darbuotojų paklausa vėl išaugs, darbdaviai verčiau rinksis tuos, kurie dirbo ir neprarado savo įgūdžių", – teigia p. Marcinkus.