Per pokalbį dėl darbo tiek įmonės atstovai, tiek pats kandidatas stengiasi parodyti vien gerąsias savo puses. Tačiau personalo specialistų užduotis – išsiaiškinti kuo tikslesnę informaciją apie kandidatą, nes tada paprasčiau atsirinkti tinkamiausią darbuotoją. 

Todėl kandidatai turėtų suklusti, jei išgirsta netikėtą klausimą. Jei tokiu atveju suglumsite, imsite mykti, sakysite "nežinau", kažin ar sustiprinsite gerą įspūdį apie save. Ir priešingai, jei išrėšite viską tiesiai šviesiai - irgi galite susilaukti minuso ties savo pavarde ir nepatekti tarp pakviestųjų užimti siūlomą darbo vietą. Aišku, meluoti atsakant į tokius klausimus negalima, tačiau patartina laikytis "aukso vidurio".

Pateikiame kelis pavyzdžius, ką gali reikšti personalų specialistų užduodami klausimai ir kokią įtaką turėti tam tikri atsakymai:

Kaip jūs reaguojate į kritiką?

Atsakymas, jog kritika jums tas pats, kas vanduo nuo žąsies - netinkamas. Kur kas geriau pasakyti, kad į konstruktyvią kritiką visuomet atsižvelgiate. Nepagadinsite atsakymo, jei pridursite, kad girdėti kritiką nėra malonu, tačiau ji kur kas geriau nei nutylėjimas.

Kokias esmines klaidas esate padaręs?

Aiškinti, jog nuolat vėluodavote pateikti projektus ar kad sumaišėte užsakovus, nusiųsdami ne tas prekes, nevertėtų. Tai parodytų jūsų neatsakingumą ir išsiblaškymą. Galima sakyti, kad pradėjus dirbti naujame darbe smulkių klaidų retam kam pavyksta išvengti, tačiau jas padarę pasimokote ir nebekartojate. Tai parodys jūsų gebėjimą  būti savikritiškiems nei norą tobulėti.
Bet jei imsite aiškinti, kad ankstesnės darbovietės pasirinkimas buvo didžiausia klaida, nes buvęs jūsų viršininkas - viskuo nepatenkintas bambeklis, labai suklysite. Tie, kas prastai atsiliepia apie buvusius vadovus, niekada nekelia pasitikėjimo kitiems darbdaviams.

Kada ir kokias taisykles pastaruoju metu esate sulaužęs ar pažeidęs?

Pateikę tokį klausimą personalo specialistai tikrai tikisi išgirsti ne tai, kada esate ne pėsčiųjų perėja ėję per gatvę. Omeny turima apie darbo taisyklių nesilaikymą. Jei atsakysite, kad niekada neteko jų sulaužyti, kažin ar įtikinsite galimą darbdavį - juk gyvenime dažnai nutinka atvejų, kurių negalima numatyti. Tarkim, galite prisipažinti, kad esate keliolika minučių pavėlavę į darbą, nes patekote į transporto spūstį. Tačiau jei imsite aiškinti, kad taisyklės kuriamos tam, kad jas laužytų, galbūt pasirodysite sąmojingas, net kažin ar tinkamas kandidatas siūlomai vietai užimti.

Kokią rolę jūsų gyvenime vaidina pinigai?

Jei atsakysite, kad pinigai jums visiškai nesvarbu, pasirodysite lyg ne šios planetos gyventojas. Jei teigsite, kad pinigai yra vienas svarbiausių dalykų, dėl ko norite keisti darbą - vėl greičiausiai prašausite pro šalį. Tiksliausia būtų pasakyti, kad pinigai kiekvienam yra reikalingi, o geriausiai jaučiasi tie, kas pagal savo indėlį gauna atitinkamą atlygį.

Ar esate karjeristas?

Čia į pagalbą atskubės liaudies išmintis: prastas kareivis, kuris nenori tapti generolu. Pasakykite, jog gavę pasiūlymą kilti karjeros laiptais tikrai jį apsvarstytumėte ir esate nusiteikę tobulėti bei gilinti savo gebėjimus, jog svarstant kandidatūrą į aukštesnes pareigas ir į jūsų asmenį būtų atkreiptas dėmesys.

Svarbiausia, kad atsakydami į klausimus, atrodytumėte ramūs, tikri tuo, ką kalbate. Kartais personalo specialistams svarbu ne tiek patys atsakymai, kiek kandidato reakcija ir elgesys. Tad pasitikėkite savimi, o atsakinėdami stenkitės laviruoti tarp tiesmuko atsakymo ir gūžčiojimo pečiais. Taip sustiprinsite savo galimybes gauti siūlomą darbą.