Prieš gerus metus į kelionę po Aziją išsirengė keturių jaunuolių kompanija, prisistatanti www.cringel.com tinklalapyje. Po kelių mėnesių metams į Pietų Ameriką išsiruoš Valdas Lopeta, AB "Lietuvos draudimas" komunikacijos vadovas ir Žydronė Lukšytė, kaip tik perduodanti darbus ją pakeisiančiai Komunikacijos skyriaus vadovei "Hansabanke".
www.manokarjera.lt nusprendė pasidomėti, kodėl jauni žmonės meta neblogus darbus ir patraukia pasižvalgyti, kaip atrodo dar nematyti žemės pašaliai.

"Keista, bet nusprendę daryti karjeros pertrauką, niekad savęs neklausinėjome, kodėl? Mums tai buvo taip natūralu, kaip ir faktas, kad gimtadienis būna kartą per metus. Tikriausiai todėl, kad apsisprendimas nebuvo spontaniškas", - šypsosi Valdas.
Mat iki jo dėsningai žingsniuota kelerius metus, pradedant nuo trumpų atostogų Europoje ir baigiant vis ilgesnėmis išvykomis į tolimus kraštus.

"Tiesiog, planuodami atostogų keliones, pastebėjome, kad per dvi ar tris savaites galima spėti aplankyti tik svarbiausias vietas ir neužtenka laiko atrasti kažką savo, kažkur pabūti ilgiau, pažinti žmones ir jų kultūrą", - įžvalgas, atvedusias prie sprendimo leistis į ilgesnę kelionę nurodo Valdas.
Taip, pasak jo, vis dažniau susimąstant, vieną kartą tiesiog atėjo pojūtis, kad subręsta ilgesnei kelionei.

Vyriškis sako, kad papasakojus apie sprendimą artimiesiems, šiuos ištikęs šioks toks šokas. Jaunuolių planai nustebino ir judviejų vadovus.
"Tačiau kai nustebimas atslūgo, sulaukėme paramos ir tokio palaikymo, kokio net nesitikėjome. Iki šiol dar nė vienas žmogus, išgirdęs apie mūsų planus, neatsakė kažko neigiamo, nebandė sulaikyti. Visą laiką girdime tik pritarimus ir padrąsinimus. Tai įkvepia", - pasakoja jis.

Tiesa, veikiausiai tokio palaikymo susilaukta todėl, kad jaunuoliai sako maždaug prieš pusmetį apie planus pasipasakoję darbdaviams.
"Informuoti darbdavius tinkamu laiku ir bendradarbiauti iki išeinant, mano galva yra labai svarbu. Reikia pamąstyti apie tai, kiek laiko užtruks darbuotojo į jūsų vietą atranka, ir nuo šio atspirties taško pasirinkti tinkamą pokalbio laiką. Jeigu norite elgtis partneriškai su darbdaviu ir galbūt netgi pratęsti bendradarbiavimą sugrįžus, reikėtų bendradarbiauti ir išeinant iš organizacijos", - įsitikinusi Žydronė.
Jos ir Valdo patirtis parodė, kad papasakoti apie savo planus prieš pusmetį iki išeinant yra protingas laikas.

"Vadovai gali būti atviri net ir keisčiausiems darbuotojų užmojams, juos suprasti, jeigu kartu ieškote bendrų sprendimų. Arba mums pasisekė, kad dirbame tokiose organizacijose, kuriose į darbuotoją žiūrima su didele atsakomybe ir pagarba", - patirtimi dalijasi Žydronė.

Jiedu su Valdu tikina, kad trumpiausias laikas, per kurį galima suplanuoti ir pasirengti kelionei yra maždaug vieneri metai. Vien skiepų injekcijoms prireikia pusmečio, paliekamą butą reikia išnuomoti, automobilį - parduoti, susitarti su darbdaviais.
"Žinoma, visą tą laiką būtina galvoti ir apie būsimos kelionės išlaidas, sukaupti reikiamą kapitalą, o tam irgi prireikia nemažai disciplinos ir laiko, jei nenori keliauti iš paskolos. Taigi remdamasi mūsų sukaupta patirtimi, svajojantiems apie karjeros pertrauką patarčiau kuo anksčiau imtis planuoti", - siūlo Žydronė.

Ji perspėja, kad svarstant apie tai labai svarbu atsižvelgti į asmeninius pomėgius. Mat vienam gal norėsis pusmetį ar metus praleisti Ispanijos paplūdimy ir nieko neveikti, o kitas apsispręs per tą patį laiką apskristi visą pasaulį.
"Mes Pietų Ameriką pasirinkome todėl, kad abu traukė šio žemyno šalių kultūra bei gamta. Ilgiau užtruko suplanuoti maršrutą - svajojome ir planavome apie metus. Kelionėse visada daug netikėtumų, todėl labai džiaugsimės, jei pavyks įgyvendinti bent jau didžiąją šio plano dalį", - šypsosi Valdas.

Metai netrumpas laiko tarpas, kurį išgyventi neturint nuolatinių pajamų irgi nemenkas iššūkis. Tačiau pašnekovai tikina, kad pataupius ir gerai apgalvojus finansinius reikalus, susitvarkyti tikrai įmanoma.
"Kai kurie finansiniai dalykai rengiantis metų kelionei išsisprendžia savaime. Kam laikyti tuščią butą, jei galima jį išnuomoti ir nuomos pinigais padengti būsto paskolos įmoką? Kam laikyti kieme automobilį, jeigu galima jį parduoti? Greta šių žingsnių stengiamės ir kuo griežčiau taupyti, valdyti kasdieninius finansus, nes kiek tai bus įmanoma, stengsimės gyventi iš sutaupytų lėšų", - pasakoja Valdas.

Anot Žydronės, planuojant kelionę labai svarbu įvertinti galimą kelionės kainą: kiek kainuos gyventi tose šalyse, į kurias vyksti, turistinių objektų lankymas, išlaidos transportui ir pan.

Kelionei besirengiantys Žydronė ir Valdas skaičiuoja, kad sudarius galima kelionės biudžetą ir įvertinus gaunamas pajamas bei mėnesiui reikalingas išlaidas, kitas žingsnis - sudaryti "taupymo planą" ir nustatyti sumą, kurią kas mėnesį reikia atidėti į "svajonės sąskaitą".

"Tada paaiškėja perspektyva, per kiek laiko pavyks susitaupyti reikiamus pinigus. O po to labai svarbu kontroliuoti: nuolat pasitikrinti, kaip sekasi taupyti ir kiek jau pasiekta. Skamba banaliai ir nuobodžiai, bet jei kalba eina apie taupymą svajonei, tai net ir apriboti išlaidas nėra taip skausminga, kaip galėtų atrodyti", - kalba Žydronė.

Pasak jos, preliminarus metų kelionės biudžetas neviršija vieno apynaujo automobilio kainos. O tai suskaičiavus, apsispręsti tampa daug paprasčiau - investuoti į galimybę patogiau leisti laiką transporto spūstyse ar pamatyti visą Pietų Amerikos žemyną?

Jaunuoliai sakosi abu esą kūrybiški žmonės, todėl papildomų pajamų planuoja gauti ir iš kūrybinės veiklos.
"Dėl to net nevadiname savo kelionės visišku atitrūkimu nuo realybės - tai bus paprasčiausios kūrybinės, atsišviežinimo atostogos", - vertina abu.

"Labai sunku pasakyti, kas pasikeis kelionėje. Bent jau aš tikiuosi labiau susivokti, ką noriu daryti toliau. Galbūt bandysiu įgyvendinti kūrybinius projektus, kuriems dabar vis neužtenka laiko, gal kils naujų minčių ir idėjų ateičiai. Manau, kelionėje turėsime pakankamai laiko pamąstyti ir nuspręsti, kur mūsų keliai pasuks toliau", - kol kas aiškių planų, ką veiks grįžus nedėlioja Valdas.

Jie sako, kad daugeliui kyla klausimas, kaip galima tiesiog užbraukti viską, ką turi Lietuvoje ir išvykti.
"Aš į tai žiūriu kitaip - ta patirtis, kurią įgijome Lietuvoje niekur nedings, gal net geriau susigulės ir išsigrynins, o metų pertrauka yra galimybė esamą patirtį nuspalvinti naujomis spalvomis, pasisemti naujų idėjų. Todėl ateities nebijome - nekantriai jos laukiame ir tikime, kad viskas klostysis sėkmingai, o grįžę taip pat rasime, kur pritaikyti savo sugebėjimus bei įgyvendinti idėjas", - įsitikinusi Žydronė.

Su bičiuliais 11 mėnesių Azijoje keliavusi Jurga Raguckaitė, viena iš www.cringel.com komandos, sako, jog grįžti namo visai nebuvę sunku. Esą, kultūra čia pažįstama ir artima, tad reikėję tik šiek tiek laiko aklimatizuotis po šiltų kraštų.
"Mūsų kelionė tęsiasi toliau. To, kad buvau išvažiavusi nevadinčiau pertrauka ar stabtelėjimu. Mano patirtis rodo, kad yra labai nedaug žmonių, kurie suplanuoja visą gyvenimą dirbti vienoje srityje. Taip ir mes, gyvename toliau, tik į veiklą žvelgiame iš kitokios perspektyvos", - aiškina Jurga.

Keliaudama mergina sako įgavusi daug patirties, kuri pravers ir darbo rinkoje.
"Keliaujant reikia disciplinos, išsiugdai toleranciją, į įprastus dalykus pažvelgi kitaip. Kelionėje negali sau leisti turėti išankstinių nuostatų, be to išmoksti atsisakyti standartinio požiūrio. Pamatai daug naujų galimybių", - vardija Jurga.
Ir visą tai, tikina išbandžiusieji ilgalaikes keliones, galima puikiausiai pritaikyti Lietuvoje. Kur tokia naujų galimybių gausa.