Video patarimai
Video patarimai Pokalbis dėl darbo. Pagrindiniai dalykai

Pokalbyje dėl darbo sėkmę pasieksite tada, jei nebūsite per daug susikaustęs arba per daug įžūlus. Kaip atėjus pasisveikinti, kaip atsisėsti, kur žiūrėti, kaip paduoti CV? Kokius „namų darbus“ atlikti, kad jaudulys per pokalbį būtų kuo mažesnis? Kaip vertinti nesėkmę?

PersiųstiSpausdinti

Įrodymas - ir „Skype“ išklotinės

Pijus Girdziušas Komentarai (3)

Norint įrodyti darbo drausmės pažeidimą, galima pasitelkti tarnybinius pranešimus, darbuotojų paaiškinimus ir pasirašytus liudijimus, auditorių bei ekspertų išvadas. Tačiau vis dažniau įrodymams pasitarnauja darbuotojo el. pašto, kompiuterio, telefono ir interneto naršymo registrų patikra.


Dažnai kyla klausimas, ar darbdavys turi teisę peržiūrėti darbuotojui suteiktas technologines priemones ir jose esančią informaciją: kompiuterio turinį, telefono skambučių registrą, el. paštą ar susirašinėjimo programų išklotines. Teisės aktai ir teismų praktika rodo, kad yra kelios sąlygos, nustatančios, ar tai galima daryti.

„Pirma, labai svarbu, kad įmonėje dirbantiems darbuotojams būtų iš anksto pasakyta, kokia įmonės pozicija šiuo klausimu. Geriausia tai nurodyti darbo tvarkos taisyklėse, bendrovės privatumo politikoje, darbo sutartyje ar kitame vidiniame bendrovės dokumente“, – vardija Julija Lisovskaja, advokatų kontoros „Raidla Lejins & Norcous“ asocijuota teisininkė, advokatė.


Privalo įspėti
Darbdavys turi teisę iš anksto nuspręsti, ar darbuotojams darbo metu ir darbo vietoje leidžiamas asmeninis susirašinėjimas el. paštu ir kokiu lygiu leidžiama naudotis internetu. Be to, darbuotojas turi būti įspėtas apie darbdavio teisę prižiūrėti darbuotojo veiklą internete, tam tikrais atvejais tikrinti jam suteiktos el. pašto dėžutės turinį.

„Antras kriterijus – norint patikrinti darbuotojui skirtų prietaisų ir programų išklotines, būtina turėti pagrįstą įtarimą, kad atliekami neteisėti ir neleistini veiksmai“, – nurodo p. Lisovskaja.
Kilus ginčui darbdavys turės įrodyti, kad turėjo teisėtą interesą patikrinti, o darbuotojo interesai buvo antraeiliai. Priešingu atveju toks patikrinimas gali būti traktuojamas kaip asmens privatumo pažeidimas.
„Visais atvejais prieš patikrinimą darbuotojas turi būti apie tai informuotas. Nors esant didelei tikimybei, kad bus puolama naikinti įrodymus, galima to nedaryti. Tačiau būtina turėti pagrįstų įrodymų, nes kitaip darbdavio veiksmai bus neteisėti“, – dėsto p. Lisovskaja.

Tam, kad surinkta informacija būtų galima pasinaudoti teisme, praktikoje yra pasitelkiama antstolio pagalba. Jis surašo aplinkybių konstatavimo protokolą ir padaro rastų duomenų ar el. laiškų momentines ekrano kopijas (angl. screen shot). Tokiu pavidalu duomenys ir būna teikiami teismui.

Virtuali draugystė
Praėjusių metų byloje teismui buvo pateiktos susirašinėjimo programos „Skype“ pokalbių išklotinės. Jose buvę faktai pasitarnavo kaip įrodymai, kad darbuotoja su trečiaisiais asmenimis aptarinėjo planus steigti įmonę pasinaudodama darbdavio duomenų bazėmis. Teismo sprendimu šios išklotinės buvo vienas pagrindinių įrodymų.

„Svarbu tai, kad darbuotoja neįrodė, jog informacija su trečiaisiais asmenimis buvo aptarinėjama darbo tikslais. Tai buvo kvalifikuojama kaip konfidencialios informacijos atskleidimas ir šiurkštus darbo pareigų pažeidimas. Darbuotoja buvo atleista pagrįstai“, – aiškina advokatė.
Įdomu ir tai, kad Lietuvos teismai vis daugiau atsižvelgia ir liberaliau vertina el. ryšių priemonėmis perduodamą informaciją.

„Pavyzdžiui, šiemet Vilniaus apygardos teismas, konstatuodamas, kad asmenys buvo pažįstami, vadovavosi socialinio tinklo „Facebook“ duomenimis“, – sako p. Lisovskaja.

Pasitikėjimas – svarbiau
Nors įmonės ir yra susipažinusios su sekimo ir patikrinimo galimybe, vis dėlto taikyti šios priemonės daugeliui nėra tekę. Labiau linkstama akcentuoti pasitikėjimą darbuotojais.
„Prioritetu vis tiek laikome pasitikėjimą žmonėmis, kurie pas mus dirba jau ne pirmus metus. O tokių yra nemažai. Todėl tokių teisinių priemonių jiems netaikome“, – vertina Saulius Būdvytis, „Swedbanko“ Personalo departamento direktorius.

Banke darbuotojai nėra sekami ir tikrinami, tačiau prireikus ar įvykus nusižengimui atsekti atsakingą asmenį ir padarytą žalą – įmanoma. Tam reikalui naudojami unikalūs kortelių kodai, prisijungimo duomenys, kurie yra savotiškas atitikmuo minimam teisiniam aspektui.
„Jeigu teoriškai darbuotojas sąmoningai nuskaičiuotų pinigus nuo kliento ar įvyktų kas nors panašaus, nekiltų problemų norint jį susekti. Tačiau kol kas tokių atvejų nepasitaikė“, – kalba p. Būdvytis.

Straipsnis publikuotas "Verslo žinių" rubrikoje "Vadyba" 2012 03 15


Visa portale cv.lt esanti medžiaga priklauso UAB „Verslo žinios“, jeigu nenurodyta kitaip. Griežtai draudžiama ja naudotis ir platinti kitose interneto svetainėse ar žiniasklaidos priemonėse be išankstinio UAB „Verslo žinios” sutikimo ir aiškios nuorodos į cv.lt kaip informacijos šaltinį.

Ieškote darbo?
CV.lt turi gerų darbo pasiūlymų
Dalintis:
_ Komentarai (3)
 

Rubrikos naujienos